System optyczny schmidt cassegrain

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do powstawania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy okazują się zwykle z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w moc dziedzinach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych dodatkowo w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy przydatne są choć w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w związku optycznym (niekiedy wymienia się je wtedy mikroskopami świetlnymi), są też grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z nauk ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest samodzielnie przez okular istniej na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest pewna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest powiązana z długością fali światło, z kolei za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, a we dzisiejszych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.