Sprawozdanie finansowe spolki komandytowej

Nowości w ustawie o podatku VAT działające od 1 stycznia 2015 roku sprawiły, że kasy fiskalne były się niezbędnym elementem stanowiącym platformę do rozliczenia działalności. Wprawdzie nie wszystka osoba zakładająca kampanię gospodarczą musi umieć taką kwotę.

Zwolenia z celu posiadania kasy
Kasy nie są obowiązujące w przypadku osób, których roczne zakupy nie przekraczają 20 tysięcy złotych, przy czym obowiązek posiadania kasy dotyczy jedynie firm, które powodują sprzedaż na sprawę osób fizycznych oraz rolników. Jednocześnie firmy, które zajmują cel prowadzenia rozliczeń z wykorzystaniem kasy, muszą ewidencjonować każdą transakcję, do której zdobyło po zakupieniu kasy. Natomiast firmy, jakie w procesu roku przekroczyły zakupy w wysokości 20 tysięcy złotych, powinny rozpocząć ewidencjonowanie dochodów z wykorzystaniem kasy po 2 miesiącach wynosząc z dnia, w którym przekroczyli wspomniany limit. Kas finansowych nie muszą też mieć przedsiębiorstwa, które realizują usługi edukacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe oraz telekomunikacyjne.
Ulga za zakup kasy
Zakup kasy to koszt rzędu kilkuset złotych, jednak przedsiębiorca, który zakupi kasę fiskalną, może brać na zwrot w wysokości do 90% wartości zakupu, przy czym wartość odliczenia nie może przejść 700 złotych. Aby skorzystać z takiego odliczenia, przedsiębiorca, który zakupił kasę fiskalną, musi zwrócić w domowym urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o czerpaniu z kasy zanim zacznie spośród niej brać, z określonym określeniem miejsca użytkowania kasy z dowodem zakupu kasy oraz zaświadczeniem o spełnieniu wymogów dotyczących urządzeń rejestrujących zgodnie z ustawą o podatku VAT. Ulgę przyznaną na zakup kasy ważna jednak stracić, gdy kasa nie jest serwisowana. Zgodnie z ustawą urządzenia rejestrujące sprzedaż należy serwisować przynajmniej raz na 25 miesięcy w specjalistycznych serwisach.
Bycie kasy fiskalnej uzależnione jest ponadto z obowiązkiem przechowywania kopii wystawionych paragonów (przez 2 lata) oraz raportów dziennych, tygodniowych i miesięcznych (przez 5 lat), od końca roku rozliczeniowego, w jakim stanowiły podzielone. Oczywiście posiadacz kasy ma obowiązek wystawiania oryginalnych paragonów klientom.