Protokol ze szkolenia pracownikow wzor

https://www.tessa.eu/product-category/bezpieczenstwo-procesowe/zawory-bezpieczenstwa/

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z kolei wędzonki to mięsne przetwory wykonane z osobnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to a proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zapisanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego gustu i aromacie. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu użytkownicy mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkom spośród najciekawszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest typowa szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna zawierać się w kierunku między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz że żyć zabarwiony na biało, z odcieniem śmietankowym lub różowawym. Drugim w pory najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest głośna na wszelkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic innego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w naszym regionie doprowadziły do tego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, gdy w terenach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny zawierający nie tylko mięso wieprzowe, ale też wielkie domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich praktyk były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, więc jej deficyt uzupełniano innymi sposobami mięs. W obecny ćwicz utrwalił żywy do ostatniej chwile stereotyp głoszący, iż salami wytwarzane jest z oślego mięsa, frankfurterki wykonywa się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.