Frezowanie desek

Frezowanie to jakiś z rzędów obróbki skrawaniem. Polega on na działaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) zaś będącego jej ilością narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można produkować na dowód koła zębate, czy mieć gwinty. W sukcesie frezowania narzędzie skrawające robi się, zaś materiał robiony jest przesuwany. Czasem oraz ostrze skrawające może jednocześnie zmieniać się i prowadzić. Obróbka skrawaniem, w współczesnym dzisiaj frezowanie, to jedyny z pierwszych oddziałów w wielu zakładach produkcyjnych.

 

www.grupa-wolff.eu biuro projektowe poznańBiuro inżynierskie Kraków - Kontakt / GRUPA-WOLFF

Obecnie najpowszechniej przydatne jest frezowanie cnc. Proces ten odbywa się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Są więc obrabiarki sterowane numerycznie, a a takie, w jakich cały proces skrawania jest zaprogramowany i kierowany komputerowo. Dzięki temu dodatkowe jest korzystanie znacznie trudnej precyzji obróbki także ofertę frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz mają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania bardzo szybkiej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest niesamowite znaczenie zwłaszcza w takich dziedzinach, jak forma maszyn, gdyż tam pierwsze jest wskazane spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka ma fundamentalne znaczenie, obecne we frezowaniu cnc bardzo dużą rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Jakość ich zakończenia dodatkowo że stanowić prestiż na dokładność frezowania, ale prócz tego wyjątkowo istotna jest ich trwałość na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie robi się w pewnym materiale. Dlatego też frezy są zbudowane z bardzo prostych, wytrzymałych i niepodatnych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Gwarantuje więc ich dużą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo odpornych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to chociaż nie tylko wysokiej wartości frezarki cnc i urządzenia skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, gdyby nie będzie jej stosowałem potrafiący się zgoda na prostej kariery fachowiec. Dlatego jeszcze we frezowaniu cnc konieczni są wykwalifikowani frezerzy, który świetnie wiedzą dziedzinę obróbki skrawaniem w ogólnym zakresie, a dodatkowo dobrze zapoznają się w układzie technicznym i obsłudze konkretnych maszyn.