Choinka 5 grudnia warszawa

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka oraz indywidualnego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i czemu istnieje naprawdę istotna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które odpowiadają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że aktualnie nie jedynie w Polsce, ale więcej również innych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie chowały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest prosta do opisania, jednak w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako typy, była zmian w sferze trendów traktujących jej przystrajania. Przecież nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, system ten niezwykle dużo zakorzenił się w kulturze świątecznej również miejmy nadzieję, że nieprędko przeminie.