Budowa pompy wtryskowej 3p

Pompa to sposób maszyny roboczej, w jakiej energia silnika napędowego dokonuje się na przenoszenie cieczy z okresu niższego na szerszy. Poprzedniczką pomp wirowych, jakie znajdują zastosowanie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok zaczynający się ruchem posuwisto ważnym w walcu. Typowa pompa zrobiona jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I choć wyróżnia się niewielką wydajnością i kojarzy się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, to pamięta złe możliwości tłoczenia cieczy o znacznie szerokiej lepkości, jak jeszcze cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do wad takich pomp można i zaliczyć efektywniejsze zużycie energii, wynikające z licznych szansie zmian obciążeń, oraz stała wydajność (pracuje 24h na dobę) i brak konieczności zalewania (wykonują na "ciepło").

Takie pompy świetnie zbierają się między innymi w układach odwadniania igłofiltrami, jakie są obecnie powszechnie używane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest już planowane obecnie na poziomie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest skutecznym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na nieszablonowe rozwiązania w charakterze odwadniania terenu ciągle rośnie także chce wykorzystywania pomp o największej wartości, co skutecznie chroni i gwarantuje przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w tym, jakiej pompy będziemy musieć, żebym w pełni świadomie zdecydować się czy na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.