Bezpieczenstwo spoleczne

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs)są zamiennie określane mianem membrany bezpieczeństwa, rupture disc lub głowicą bezpieczeństwa. Traktowane są w rozmaitych gałęziach i branżach. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko powiązane ze rozwojem ciśnienia do niebezpiecznie wysokiego stopnia, co mogłoby wywołać do poważnej awarii urządzenia.

Zastosowanie płytek stanowi reakcja na pytanie co wtedy jest łatwa bezpieczeństwa.

Montaż płytek może stanowić samodzielny albo w zintegrowaniu z zaworami bezpieczeństwa. Dzięki pełnemu systemowi montażu, czyli połączeniu płytki oraz zaworu bezpieczeństwa korzysta się ochronę zaworu przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych i środowiska naturalnego.

Płytki są znacznie tańsze niż zawory, dają się krótszą żywotnością, jednak sporo postaci z nich ma.

Płytka bezpieczeństwa obowiązuje w obecny system, że błyskawicznie odprowadza medium robocze od zabezpieczonego urządzenia, np. zbiornika. Po wykryciu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia płytka pęka, w znaczeniu nacięcia. W końcu przerwania w zbiorniku powstaje wolny przekrój oraz nie dołącza do eksplozji czy awarii zbiornika.

Największym powodzeniem bawią się najpraktyczniejsze i najmniej zaawansowane technologicznie płytki. Istnieją toż rodzaje, jakie potrafią specjalne nacięcie. Jeżeli tylko dojdzie do poważnego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to łatwa automatycznie pęka, przez co nie trafia do wybuchu.

Odpowiedzialne są również płytki bezpieczeństwa, które są znaczone w szkoła laserowy. Mogą posiadać użycie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, w sfery ekologicznej, w motoryzacji itp.