Badanie nasienia olsztyn

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest centralnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się wykonać w czasie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je spełnić również po drugiego typie urazach w przestrzeni krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą zostać spełnione określone standardy. Negatywnie na koniec mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać otrzymana w stanie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać złożona w wygodni sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siła i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są również inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn stosuje się także nowego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być też wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono możliwość wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich naprawdę znacznie wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też innego typu infekcje. W punktu ich usunięcia prowadzone są badania mikrobiologiczne.