Badania lekarskie z innego zakladu pracy

Seksuolog - pierwsze wpadnięcie w jego gabinecie zazwyczaj okazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie może zawierać katastrofalne skutki. Wiele pań narzekających na zaburzenia związane z życiem seksualnym odwleka w porządku poradę u lekarze, częstokroć zwlekając z tym nawet wiele lat. Nie istnieje wówczas proste rozwiązanie, skoro nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, zatem w dodatku może dać eskalację dysfunkcji. W branży seksuologii wybierają się zatem wszelkie aspekty połączone z płciowością kogoś w branży fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w znaczącym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania połączone z jej pomocą ze części środowiska społecznego, to najzwyklejsze zmartwienia pacjentów przedstawiających się do seksuologa. Dyskomfort związany z komplikacjami dotyczącymi życia prywatnego miewa diametralny wpływ na stałą egzystencję, więc nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w mediach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na tematy połączone z inną seksualnością. Spośród tegoż czynnika mnóstwo osób pozostaje w milczeniu z początku licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem pokazuje się więc okazją do zmierzenia się z znajomymi najbardziej dużymi problemami i ułatwia ich efektywne rozwiązanie. Bez względu na podstawową specjalizację danego seksuologa (albo to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba skończyć się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego celem jest możliwie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym całe aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji fizycznej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu spojrzenia na fakt seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w tej substancji.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent masz prawo oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze strony lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji orientacji i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa następującym po wywiadzie będzie badanie somatyczne przygotowane przez eksperta z nauki pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu ślubnych bądź urolog w przypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje dodatkowo badanie psychologiczne, liczące na czemuś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może też zasugerować skierowanie do sprawienia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne chodzą do kategorii potrzeb fizjologicznych, natomiast ich nasycenie jest drinku z obowiązujących elementów nadającym życiu sens.